Omurga Kanal Daralması Tedavisi

Kanal daralması tedavisinden önce, kanal daralması nedir sorusunu cevaplayalım. Omurilik ve omurilikten çıkan sinirler, omurga kanalı adını verdiğimiz bir kanal içerisinde yer alır. Yaşa ve travmaya bağlı olarak, omurga kanalını çevreleyen faset eklemler ve diskler yıpranır ve sonrasında kireçlenme gelişir. Bu süreç yavaş yavaş omurga kanalını daraltmaya başlar. Bu durum omuriliğin ve sinirlerin kanal içinde sıkışmasına neden olur.

En büyük nedeni ilerleyen yaş olan kanal daralması, bedenen çalışan, ağır yük taşıyan genç hastalarda da görülebilmektedir. Hastalık yıllar içerisinde ilerleyerek seyreder. Hastaların genel şikayeti yürümekle başlayan bacaklarda güçsüzlük ve uyuşmadır. (Nörojenik Kladikasyo) Hastalar belirli bir mesafe yürüdükten sonra dinlenme ihtiyacı duyarlar.

İlerlemiş vakalarda, (yürüme mesafesinin 100 metrenin altına inmesi, idrar kaçırma) mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Kanal daralması tedavisinde, ilerlememiş vakalarda, konservatif tedaviler ve girişimsel ağrı yöntemleri uygulanır. Hastalık ilerleme eğiliminde olduğundan, diğer tedavi yöntemleriyle, cerrahi müdahale arasındaki sınır çok iyi belirlenmelidir. Cerrahi gerektiren spinal stenozlu hastalarda, geciktirilmiş cerrahi, geri dönüşü imkansız sorunlara yol açabilir. (bacaklarda kalıcı kuvvetsizlik, idrar kaçırma)

KONSERVATİF TEDAVİLER

Henüz cerrahi gerektirmeyen hastalarda uygulanır. Kanal daralması tedavisinde uygulanan birinci basamak tedavileri kapsar.ilaç tedavisi, kilo verme, fizik tedavi, sağlıklı bir omurga için yapılması ve kaçınılması gereken davranışlar konusundaki hasta eğitimi gibi .

GİRİŞİMSEL AĞRI TEDAVİLERİ

Girişimsel ağrı teknikleri, konservatif yöntemlerle düzelmeyen hastalarda veya konservatif yöntemlerle kombine olarak uygulanmaktadır. Omurga kanal daralması kronik bir süreçtir ve doğru olan tedavi yaklaşımı, tüm tedavilerin birlikte yürütülmesidir. Kliniğimizde, omurga kanal daralmasında girişimsel ağrı tedavisi olarak lomber epidural enjeksiyon tekniklerini uygulamaktayız. Bel kireçlenmesine (faset sendromu) bağlı ağrısı olan hastalara aynı seansta faset denervasyonu uygulanmaktadır. (bel kireçlenmesi tedavisi)

CERRAHİ YÖNTEMLER

Cerrahi ekibimiz tarafından, son yıllarda dünyada popüler olmaya başlayan kapalı kanal daralması ameliyatı (mikrolomber laminektomi) yöntemi başarıyla uygulanmaktadır. Detaylı bilgi ve üç boyutlu animasyon videomuz için lütfen tıklayın.

Kapalı Kanal Daralması Ameliyatı

Op. Dr. M. Levent Deniz 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

×