Kapalı Bel Kayması Ameliyatı

Bel kayması ameliyatı, dünyada ve Türkiye’de cerrahların büyük bir çoğunluğu tarafından açık cerrahi olarak uygulanmaktadır ve bu sebeple oldukça invaziv bir girişim olarak kabül görmektedir.

Ancak, son yıllardaki biyomedikal mühendisliğindeki gelişmeler ve cerrahi deneyimin artmasıyla birlikte günümüzde bel kayması ameliyatı kapalı (perkütan) uygulanabilir hale gelmiştir. Minimal İnvaziv TLIF (MİNİ-TLIF) isimleriyle adlandırılan bu teknik sayesinde bel kayması ameliyatı, kanamanın neredeyse hiç olmadığı, minimal bir cilt kesisinin yapıldığı, kas dokusuna neredeyse hiç dokunulmadığı, minimal bir miktarda kemik dokusunun çıkartıldığı bir ameliyat haline gelmiştir.

Kapalı bel kayması ameliyatı genel anestezi altında ve görüntüleme rehberliğinde yapılır. Yaklaşık 3 cm lik cilt kesisi yapılır. Kas dokusuna hiç zarar vermeden, iki kasın fasyası arasından kemik yapıya ulaşılır. Minimal miktarda kemik alındıktan sonra disk aralığı tamamen temizlenir ve bu aralığa TLIF cage denilen bir kafes ve kemik greft yerleştirilir. Kafes, disk mesafesi yüksekliğinin korunması, kemik greft ise iki omurun birbirine kaynaması (füzyon) amacıyla yerleştirilir. Daha sonra vidalar ve vida sabitleyici rodlar, görüntüleme yöntemleri altında perkütan (kapalı) olarak her iki tarafa yerleştirilir. Kapalı bel kayması ameliyatının süresi 2-2,5 saat, hastanede kalış süresi ise 2 gündür. Hasta anestezi riski almamakta ve aynı gün taburcu edilebilmekte,normal anatomik dokulara çok az bir hasar verilmesi nedeniyle de, hastanın aktif yaşama geri dönme süreci çok daha kısa olmaktadır.

Op. Dr. M. Levent Deniz 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

×