Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi ikiye ayrılır.

1) KONSERVATİF TEDAVİLER : Acil cerrahi gerektirmeyen tüm hastalarda uygulanabilir. İlaç tedavisi, boyunluk, fizyoterapi gibi birinci basamak tedavilerini kapsar. Ciddi olmayan boyun fıtığı hastalarının bir bölümü konservatif tedaviyle iyileşmektedir.

2) GİRİŞİMSEL AĞRI TEDAVİLERİ : Epidural enjeksiyon gibi risk oranı yok denecek kadar az ve uygun hastalarda çok etkili olmaktadır. Konservatif yöntemlerle düzelmeyen hastalarda veya konservatif yöntemlerle birlikte uygulanır. Acil cerrahi gerektirmeyen, ancak ciddi ve ağrılı hastalarda, sadece konservatif yöntemlerle oldukça uzun bir zaman almaktadır. Tedavinin başarı şansı da az olmaktadır. Bu da hastanın, uzun bir süre ağrı çekmesine ve iş kaybına neden olmaktadır.

Girişimsel ağrı tedavilerinin, konservatif tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanması; tedavi sürecini oldukça kısaltmaktadır. Ayrıca konservatif yöntemlere olan uzun süreli ve yoğun ihtiyacı da en aza indirmektedir. (daha az ilaç kullanımı, istirahat süresinin, dolayısıyla aktif yaşama geri dönme süresinin kısalması gibi)

Kliniğimizde servikal epidural steroid enjeksiyon tedavisi uyguluyoruz.

Epidural Steroid Enjeksiyonu

Op. Dr. M. Levent Deniz 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

×