Bel Kayması Tedavisi

Bel kayması tedavisinden önce, bel kayması nedir sorusunu cevaplayalım. Omurgamızı oluşturan omur kemikleri birbirleri üzerinde bir düzen içeresinde dizilirler. Normalde omurların ön ve arka kenarları, bir alt ve bir üst omurun kenarları ile aynı hizadadır. Omurlar birbirlerine, ön kısımda diskler, arka kısımda faset eklemler yardımı ile bağlanır. Bel kayması, bir omurun diğerinin üzerinde genellikle öne doğru yer değiştirmesidir. En sık nedenleri; yaşla birlikte gelişen disk ve faset eklem dejenerasyonu (yıpranma), geçirilen omurga ameliyatları ve travmadır. Bu kayma sonucunda, omurga kanalı daralır (omurga kanal daralması) ve içinden geçen omurilik ve sinirler sıkışır. Bu durum hastalarda, bel ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma, yürümede güçlük gibi şikayetlere sebep olur.

Bel kayması, eğer kayan omurlar hareketliyse cerrahi ile tedavi edilmelidir. Bel kayması tedavisinde ameliyatın amacı, kayan iki omuru hareketsiz hale getirerek iki omurun birbirine kaynamasını (füzyon) sağlamaktır. Bazı hastalarda, bu kaynama kendiliğinden olur (spontan füzyon). Bu hastalar için böyle bir füzyon ameliyatına gerek yoktur. Ancak bel kayması, omurga kanalını daralttığı için bu hastalar, omurga kanal daralması olan hastalar gibi değerlendirilip, tedavi edilmelidirler. (omurga kanal daralması tedavisi)

Bel kayması ameliyatında amaç, kayan iki omuru hareketsiz hale getirerek iki omurun birbirine kaynamasını (füzyon) sağlamaktır. Bu kaynama, operasyondan sonra aylar içerisinde tamamlanmaktadır. Kaynamanın daha çabuk ve güçlü olması için kaymış olan hareketli omurları birbirine sabitlemek (fiksasyon) gerekir. Bunun için vida-rod, sistemi gibi birtakım farklı sistemler kullanılır (Spinal Enstrümantasyon). Bel kayması tedavisinde uygulanan bu operasyonun genel adı Spinal Enstrümantasyon ve Füzyon dur. Ancak çeşitleri vardır. Bunlar arasında en güçlü ve en hızlı füzyon sağlayan teknik, Transpediküler Fiksasyon ve İnterbody Füzyon dur. Açık olarak yapılan bel kayması ameliyatları son yıllarda kapalı olarak uygulanmaya başlamışır. Kliniğimiz, her iki teknikte de oldukça deneyimli bir ekibe sahiptir. Kapalı bel kayması ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve üç boyutlu animasyon videomuz için lütfen tıklayın.

Op. Dr. M. Levent Deniz 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

×