Kanal Daralması Tedavisi

Kanal daralması tedavisinden önce, kanal daralması sorusunu cevaplayalım. Omurilik ve omurilikten çıkan sinirler, omurga kanalı adını verdiğimiz bir kanal içerisinde yer alır. Yaşa bağlı olarak omuriliği çevreleyen kanalın etrafındaki faset eklemlerde ve disklerde kireçlenme gelişir ve bu süreç yavaş yavaş kanalı daraltmaya başlar. Bu durum omuriliğin ve sinirlerin kanal içinde sıkışmasına neden olur. En büyük nedeni ilerleyen yaş olan kanal daralması, boyun ve sırt ağrısı, sabah tutukluğu, kollarda uyuşma ile kendini gösterir ve hastalık yıllar içerisinde ilerleyerek seyreder.

İlerlemiş vakalarda mutlaka cerrahi tedavi gerekir. İlerlememiş vakalarda konservatif tedaviler ve girişimsel ağrı yöntemleri uygulanır. Hastalık ilerleme eğiliminde olduğundan, diğer tedavi yöntemleriyle cerrahi müdahale arasındaki sınır çok iyi belirlenmelidir. Çünkü cerrahi gerektiren spinal stenozlu hastalarda, geciktirilmiş cerrahi müdahale, geri dönüşü imkansız sorunlara yol açabilir. (kollarda ve bacaklarda kalıcı güçsüzlük vb.)

Kanal Daralmasında Tedavi Yöntemleri

KONSERVATİF TEDAVİLER : Henüz cerrahi gerektirmeyen hastalarda uygulanır. Kanal daralması tedavisinde uygulanan birinci basamak tedavileri kapsar.ilaç tedavisi, fizik tedavi, sağlıklı bir omurga için yapılması ve kaçınılması gereken davranışlar konusundaki hasta eğitimi gibi ..

GİRİŞİMSEL AĞRI TEDAVİLERİ :Girişimsel ağrı teknikleri, konservatif yöntemlerle düzelmeyen hastalarda veya konservatif yöntemlerle kombine olarak uygulanmaktadır. Kanal daralması kronik bir süreçtir ve doğru olan tedavi yaklaşımı, tüm bu tedavilerin birlikte yürütülmesidir. Kliniğimizde kanal daralması tedavisinde uyguladığımız girişimsel ağrı yöntemi epidural steroid enjeksiyonudur. Faset eklemlerdeki kireçlenmeye (Faset Sendromu) bağlı yakınmaları olan hastalara, aynı seansta, servikal faset denervasyonu işlemi uygulanmaktadır. (boyun kireçlenmesi tedavisi)

Cerrahi yöntemler  : Cerrahi ekibimiz tarafından, omurga kanal darlığı olan hastalarda, dünyada  en yaygın uygulanan posterior  servikal laminektomi ameliyatı başarıyla uygulanmaktadır. Omurlarda kayma problemi olan veya laminektomiden sonra kayabileceği düşünülen hastalara aynı seansta lateral mass vidalama yapılmaktadır. Kanal dralması ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve üç boyutlu animasyon videomuz için lütfen tıklayın.

Kanal Daralması Ameliyatı

Op. Dr. M. Levent Deniz 2021. Tüm Hakları Saklıdır.

×